Menu

O veletržní turistice s Jiřím Kulišem

23. 01. 2011

Ing. Jiří Kuliš

Brněnské veletrhy cestovního ruchu mají jak odbornou část, tj. obchodní schůzky s tuzemskými i zahraničními partnery, konference a diskuze na aktuální témata v oblasti cestovního ruchu, tak i atraktivní víkendovou show pro širokou veřejnost. Cílem letošního nově koncipovaného programu, na jehož přípravě se podílela řada partnerů, v čele s agenturou CzechTourism, Asociací krajů ČR, Asociací hotelů a restaurací ČR, Asociací cestovních kanceláří ČR, Asociací českých cestovních kanceláří a agentur a dalšími, je oslovit především rodiny s dětmi a mladší věkové kategorie.

S generálním ředitelem akciové společnosti Veletrhy Brno, a.s. Ing. Jiřím Kulišem se potkáváme na brněnském výstavišti 13. ledna 2011 v zahajovací den 21. mezinárodního veletrhu průmyslu cestovního ruchu GO a 20. mezinárodního veletrhu turistických možností v regionech REGIONTOUR. Nicméně rozhovor jsem začal tím, že jsme se před tím potkali 9. prosince 2010 na Předvánočním setkání Česko-německé obchodní a průmyslové komory.
Vaše společnost je kromě Města Brna z velké části vlastněna německými akcionáři.
A to je také důvodem, proč jsme se na AHK Česko-německé obchodní a průmyslové komoře potkali. Veletrhy Brno jsou česko-německá firma,  jsem v představenstvu DTIHK a Německo- česká obchodní a průmyslová komora v Praze zastupuje i naše zájmy vůči Německu.

Proč své zájmy vůči Německu hájíte prostřednictvím lidí, kteří sedí v Praze?
Nejen proto, že v současném globálním komunikačně propojeném světě je jedno, jestli budou v Drážďanech, v Mnichově, na Aljašce nebo v Praze, ale i proto, že lidé z německé obchodní komory v Praze dovedou nejlépe vysvětlit německým firmám, proč na našich veletrzích vystavovat. Také proto dosahují velmi dobrých výsledků.

Zahájení veletrhů cestovního ruchu GO a Regiontour 2011 se zúčastnila řada osobností.
Je tu místopředseda Senátu pan Zdeněk Škromach, pan ministr Kamil Jankovský, hejtmani, slovenský státní tajemník pan Arpád Erssi, který vede delegaci slovenské vlády a slovenských županů, a zástupci diplomatického sboru. V roli hostitele, spolu s námi, je tu na území svého kraje vítali hejtman Jihomoravského kraje a předseda Asociace krajů ČR pan Michal Hašek a brněnský primátor pan Roman Onderka. Druhý den veletrhu navštíví výstaviště pan arcibiskup Duka, který se chce setkat s hejtmany a zástupci cestovního ruchu na téma rozvoje a podpory „církevní“ turistiky. Veletrhy GO a Regiontour jsou unikátní v tom, že reprezentují jedinou komplexní nabídku průmyslu cestovního ruchu v České republice. Naše pořadatelská firma Veletrhy Brno si velice váží úzké součinnosti s Asociací krajů ČR při koncipování Regiontouru i osobního přínosu krajských hejtmanů. Je to setkání skutečně česko-slovenské jako u většiny našich akcí. Platforma, na níž se setkávají slovenští veřejní činitelé a podnikatelské subjekty s českými. GO a Regiontour jsou ale svou nabídkou velice zajímavé i pro širokou veřejnost.

Jste člověkem s dlouholetou praxí v zahraničním obchodu. Jakou roli pro českou ekonomiku sehrává cestovní ruch?
V této souvislosti nezřídka připomínám, že se mluví o cestovním ruchu, potom o kongresové turistice, avšak zřídkakdy o veletržní turistice. A přitom je to všechno jeden obor průmyslu cestovního ruchu – MICE – Meetings, Incentives, Congresses & Exhibitions Industry. Pokud by v Brně nebyly Veletrhy Brno a nepořádali jsme tu mezinárodní veletrhy, určitě by nesvítila okénka mnoha hotelů. Ilustruje to i fakt, že kompletní brněnskou ubytovací kapacitu dokážou vyprodat pouze dvě akce, přičemž jednou z nich je náš Mezinárodní strojírenský veletrh. A v tomto směru se úspěšně činí i řada dalších námi pořádaných veletrhů. V USA je pořádání kongresů a veletrhů jako „Convention Industry“, tedy MICE – Meetings, Incentives, Congresses & Exhibitions dokonce větším a ekonomicky významnějším hospodářským odvětvím než farmaceutický průmysl.


Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001