Menu

Ledva ponoříte hlavu

04. 10. 2003

„Jedna paní povídala…“
Cílem letní dovolené mojí rodiny byla – už podruhé za sebou – biblická Sinaj, Sharm El Sheikh, ležící v nejjižnějším cípu tohoto poloostrova. Někdo říká, že jezdit na přelomu července a srpna do Egypta se nehodí. Zřejmě podle toho, kam. Obyčejně to ale říkají lidé, kteří v Egyptě u Rudého moře nikdy (natož v létě) nebyli a kterým to „prý jedna paní povídala“. Ano, na zeměkouli jsou místa, kam se v létě na dovolenou k moři nehodí jezdit vůbec. Například k nám do Česka, protože už žádné nemáme. Tedy povrchové. K tomu poslednímu (třetihornímu) jsme se asi chovali tak, jako později k české plavbě námořní. Takže, pokud neodteklo do zahraničí, někam se vypařilo a zbytek schoval hluboko pod zem, z čehož teď čerpají zázračně úspěšné lázně Darkov, Klimkovice a Hodonín.

Lepší nápad než u sinic
Vypravit se vprostřed léta do přímořského letoviska Sharm El Sheikh, ležícího v nejjižnějším cípu Sinajského poloostrova, byl rozhodně lepší nápad než zůstat doma u sinicemi zelených vodních ploch a toků. A v letošním létě, vzhledem k vlně veder, které zasáhly Evropu, i než jet do některého z cenově srovnatelných středomořských letovisek tísnit se na komunálních plážích. Průzračně čistá voda Rudého moře i vzorně ošetřovaná v komplexu bazénů Iberhotelu Club Fanara, to zkrátka bylo jiné kafe.

Na severním Uralu
Přesto, že se teplota vzduchu pohybovala ke čtyřiceti stupňům Celsia (zrovna tak jako v Česku), ve stínu hotelových slunečníků za svěžího od moře vanoucího vánku se odpočívalo velmi příjemně. Stejné období vrcholícího léta jsem zažil i u polárního kruhu na severním Uralu. Rovněž tam teploty vzduchu šplhaly ke čtyřiceti stupňům Celsia, avšak vedro bylo intenzivnější. Navíc bylo radno chodit stále oblečený už kvůli mračnům krvežíznivých komárů. Na vysokém severu je léto sice krátké, ale o to intenzivnější. V letovisku Sharm El Sheikh na Sinaji je naopak léto pořád. A i vánoční pobyt se dá příjemně trávit šnorchlováním u korálových útesů nebo potápěním. A komáři? Tak ti tam rozhodně nejsou.

Honzovi Koláčnému by bylo líto
Obchodnímu řediteli cestovní kanceláře Exim Tours Honzovi Koláčnému by zřejmě bylo líto, kdybych v tomto povídání nepoužil české, zvukomalebně archaické slovo: „ledva“. V loňském sdělování pocitů z Sharm El Sheikhu (deváté vydání Všudybylu 2002, str. 35) jsem napsal: „Ledva ponoříte hlavu pod hladinu, okamžitě si připadáte jako v exkluzivním akváriu. Něco úžasného.“ Takže i letos, ledva jsme své ksichtíky ponořili pod hladinu, bylo to neméně úžasné. Dovolím si tvrdit, že ještě báječnější než loni.

Mně se to líbilo v Egyptě hodně
Můj jedenáctiletý syn Martin to viděl takhle:
„Moře je přímo nádherné. Pro potápěče úplný ráj. Tisíce ryb a rybek. Malé barevné, třepetají se jako plamínky. Někdy se dají zahlédnout i rejnoci a více než metrové baracudy. Vzácně je možné zahlédnout vlnící se murénu. Fantastické barvy a tvary korálů. Nevím, jak by se tam líbilo vám, ale mně se to líbilo v Egyptě hodně.“








www.eximtours.cz

Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001