Menu

Společnost Altech, spol. s r. o., vznikla v roce 1992. Zabývá se vývojem, navrhováním, výrobou a prodejem kompenzačních a rehabilitačních pomůcek pro imobilní osoby. Dodávky vlastních výrobků rozšiřuje o obdobně zaměřené špičkové zahraniční produkty a o poradenství. V otázkách bezbariérovosti spolupracuje s odborníky z řad imobilních osob. Je největším českým výrobcem šikmých a svislých schodišťových plošin, které i prodává, instaluje a jejich dlouholetou spolehlivost garantuje záručním a pozáručním servisem. Konstrukční vývojové centrum firmy Altech plní individuální požadavky a umožňuje vyrábět originální zařízení vysoké technické úrovně a kvality (mobilita a hmotnost zařízení, jednoduchost ovládání, nízké pořizovací a provozní náklady, stavební úpravy atd.). Kromě šikmých a svislých schodišťových plošin Altech vyrábí schodišťové sedačky, bazénové zvedáky a plošiny pro mobilní schody přistavované k dopravním letadlům, zvedací systémy pro nastupování a vystupování vozíčkářů do vlaku a nájezdové rampy. Ve výrobě těchto produktů zaujímá jedno z předních míst v Evropě. Víc než 80 % produkce exportuje, především do zemí západní Evropy. Na Slovensku je dodává prostřednictvím dceřiné firmy Ares, spol. s r. o.

Kompletní řešení bezbariérového přístupu

31. 12. 2015

S jednatelem a ředitelem společnosti ALTECH, spol. s r. o., Ing. Antonínem Machalou se potkáváme 27. listopadu 2015 v Rudolfově galerii na Pražském hradě na konferenci „Klíčové faktory úspěchu“, která předcházela večernímu vyhlášení výsledků prestižní ankety Českých 100 nejlepších ve Španělském sále.
Do soutěže Českých 100 nejlepších jsme se přihlásili už loni a zaujali 88. místo. Oceněním práce našich zaměstnanců a obchodní expanze firmy je, že jsme letos na žebříčku mimořádně úspěšných firem podnikajících v České republice postoupili na 79. příčku. Naším hlavním artiklem jsou šikmé schodišťové plošiny. Letos jsme jich téměř devadesát procent exportovali. U dalších výrobků je poměr vyvezených vůči umístěným na českém trhu o něco nižší. Rozvíjíme program schodišťových sedaček, kterých letos vyrobíme přibližně čtyři sta padesát. Pro rok 2016 plánujeme další nárůst, s čímž souvisí i spolupráce s učňovskými školami, jejichž žáci k nám docházejí na praxi. Těm, kteří jsou šikovní, nabízíme zaměstnání. Máme dvacet konstruktérů. Ve vývoji, projekci a výrobě musí pracovat vysoce kvalifikovaní lidé, a tak nám nezbývá než si je vychovávat.

Pane inženýre, vaše původní profese je konstruktér letadel.
Vystudoval jsem letectví a pak nastoupil do Letu Kunovice, kde jsem pracoval zhruba deset let. Protože československá letecká výroba byla orientována na východní trhy (všechny certifikáty podle ruských norem), zůstalo po roce 1992 v Letu Kunovice, který předtím zaměstnával šest tisíc lidí, pouhých čtyři sta zaměstnanců. Současně vznikla řada nových firem. Jednou z nich byla ALTECH. Začali jsme s drobnou výrobou v garáži našeho rodinného domu v Bánově s jedním zaměstnancem, a to s obráběním a svařováním, až vznikl náš vlastní výrobek – schodišťová plošina. V té době dostupnost těchto pomůcek byla velmi omezená, a tak byl náš nástup na český trh poměrně jednoduchý. Samozřejmě jsme chtěli pokračovat i v letectví, ale to se už muselo pracovat s certifikovanými materiály, které bylo třeba dovážet. Říkalo se tomu „zušlechťovací styk na celnicích“: k ceně dovezeného materiálu se musela složit jistina, a teprve až se zpracoval a vyvezl, mohlo se požádat o její vrácení. Takže peníze byly jinde, než měly být. Čím dál víc jsme se proto zaměřovali na pomůcky pro zdravotně postižené. Už jsem zmínil, že naším prvním výrobkem byla šikmá schodišťová plošina. Pak jsme dělali díly na schodolezy. Poté svislé schodišťové plošiny a bazénové zvedáky. Nově to jsou i schodišťové sedačky. Každý rok jsme rostli, někdy i víc než o deset procent. Jediným nerůstovým byl rok 2012, kdy Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR razantně omezilo výdaje na sociální podporu zahrnující i pomůcky pro zdravotně postižené. V následujících letech se to znovu otočilo. Česká národní banka oslabila korunu, čímž podpořila vývoz, takže jsme opět meziročně rostli o víc než deset procent. V současné době máme ve výrobním závodu v Uherském Hradišti 202 zaměstnanců, prodejce po celém Česku a v řadě dalších zemí tzv. licencované prodejce, kteří schodiště zaměří, objednají plošinu nebo sedačku, nainstalují a poskytují záruční a pozáruční servis.

Jak to, že součástí plošiny pro vozíčkáře není elektromotor?
Protože je na konci dráhy. Díky tomuto řešení je plošina skladnější a lehčí a vejde se i do stísněnějších prostor. To je oproti konstrukčním řešením, kdy pohon cestuje spolu s plošinou, výhoda. Plošina s motorem zabere víc místa, je těžší a do pohybujícího se pohonu je nutno přivádět elektrickou energii. U schodišťových sedaček, které rovněž vyrábíme, je pohon včetně akumulátoru umístěn přímo v sedačce. Na zastávkách dráhy jsou dobíjecí místa, takže když sedačka stojí, baterie se dobíjejí.

Všechny vaše výrobky mají evropské certifikáty.
Avšak vyvážíme i do zemí, kde evropské certifikáty nestačí. Tamní prodejce tam musí náš výrobek nechat certifikovat. Jako například v Izraeli nebo Japonsku, kde budou v roce 2020 letní olympijské hry. Zatím tam dealer dodává naše výrobky pro privátní instalace. Pokud však bude chtít dodávat i do veřejných budov, bude jim muset zajistit japonskou certifikaci.
Naše produkce jde v Česku z poloviny do privátní sféry, z poloviny do veřejné. Do veřejných budov, o nichž doplněk stavebního zákona říká, že by měly být bezbariérové. To jsou pošty, bazény, divadla, úřady aj. Pokud se veřejný objekt rekonstruuje, stejně jako souhlasná stanoviska od hygieny, hasičů, životního prostředí, musí mít souhlasné stanovisko i o bezbariéro­vosti.
Privátní instalace šikmých plošin jsou pro osoby, které se na vozík dostanou kvůli stáří či invaliditě. Sedačky pak jsou určeny pro špatně chodící. Na pořízení a instalaci našich výrobků lze v Česku prostřednictvím úřadů práce získat až devadesátiprocentní státní příspěvek.

Pane inženýre, výrobky pro řešení bezbariérového přístupu, bazénové zvedáky a stropní kolejnicové systémy umožňující rehabilitovat či přemísťovat osoby dodáváte i pro sektor zdravotnictví včetně léčebného lázeňství.
Ne všichni pacienti a lázeňští hosté jsou plně pohybliví. Jsou terapie, při nichž se uplatňují námi dodávaná, instalovaná a servisovaná závěsná zařízení. Může to být stropní kolejnicový systém s vestou pro nácvik chůze nebo spouštěcí křeslo pro vstup do bazénu od dánské firmy GULDMANN, s níž spolupracujeme už přes patnáct let.
Bazénový zvedák je poháněn tlakem vody. Ke spuštění člověka do vody nebo k vyzdvižení stačí tlak čtyř barů. Samozřejmě pro zabezpečení bezbariérovosti se také v lázeňství, stejně jako v nemocnicích či hotelích, využívají i námi vyráběné šikmé a svislé schodišťové plošiny.
Co se týká bazénů, už v přípravné fázi lze do jejich projektu zakreslit snadno demontovatelný bazénový zvedák. S investory a bazénovými firmami proto nezřídka spolupracujeme ve fázi jejich projekce. Například s bystřickou firmou BERNDORF BÄDERBAU, která dělá nerezové bazény. Naše konstrukce je rovněž nerezová, takže to k sobě vcelku dobře jde. Naše zvedací plošiny lze samozřejmě instalovat i k plastovým či zděným bazénům.
Nedávno byl váš zástupce s panem premiérem a ministrem zdravotnictví v Číně.
Ano, podařilo se nám tam získat mimořádnou zakázku. Do té doby jsme do Číny vyváželi jen do Hongkongu, kde sídlí náš dealer – firma Chun Ming, která prodává převážně nerezové instalace. Premiér Sobotka, ministr Němeček, a byl u toho i prezident Česko-čínské komory Jaroslav Tvrdík, podepsali kontrakt na zhruba sto padesát plošin do bytových domů, které si u nás objednal čínský odběratel. Díky exportu se nám daří expandovat dál a dál do světa. Příští týden přijedou Brazilci jednat o zařízeních pro metro v Riu, v němž se budou konat olympijské hry, takže věřím, že se nám tam podaří něco prodat. Ostatně pro olympijské hry v Soči jsme dodali osm plošin.

Teď děláte šikmou schodišťovou plošinu ZP5 pro Ludwig-Maxmilians-Universität München, kde bude mít v lednu 2016 projev německý ministr financí Wolfgang Schäuble, který je vozíčkář.
Vozíčkářka je i někdejší česká ministryně Daniela Filipiová, pro niž jsme v době, kdy vedla resort zdravotnictví, zajišťovali bezbariérové přístupy uvnitř budov a na venkovní pódia. Náročné instalace máme i v Národním divadle v Praze. Jednu nerezovou plošinu do garáží, jednu do prezidentské lóže, kvůli nimž bylo nutné projít velkým martýriem s památkáři. V České národní bance máme podobné zařízení.

Jste zkušeným pilotem. Využíváte této kvalifikace při služebních cestách?
Letectví nás stále baví, takže jsme pro letiště vyvinuli a vyrábíme i schodišťovou plošinu na mobilní schody pro nástup do letadla. A létání? Máme firemní letadla – čtyřmístné a šestimístné. Letadla i pronajímáme. Na veletrhy a další služební cesty létáme. To, co by jinými dopravními prostředky trvalo den tam, den zpátky, tak dokážeme zvládnout v jednom dni včetně větších návštěv a jednání.


Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001