Menu

Karibik Středomoří (1)

29. 03. 2003

V podpatku italské boty
V jihovýchodní části Itálie, v podpatku italské boty, na poloostrově Salento, se rozprostírá malebný zapadlý kraj, který je na českém trhu zatím stále velkou neznámou. Salentinský poloostrov je nejjižnější částí regionu Apulie s provinciemi Lecce a Brindisi. Salento je dodnes zemědělským krajem a jednou z mála oblastí, dosud nezničených civilizací, průmyslem a masovým turistickým ruchem. Italové sami začali objevovat krásy tohoto malebného kraje až v šedesátých letech. Jakoby však střežili půvab a krásu těchto míst, nijak se o propagaci poloostrova nesnažili a nezastavěli místní pobřeží drahými hotely a luxusními rekreačními komplexy. Turisté sem jezdí především do apartmánů a rezidencí nebo oblíbených vilek. Kraj si uchoval svou autentičnost a všude je dodnes cítit tradice, folklor a pravá středomořská atmosféra.

Na rozhraní dvou moří
Poloostrov tvoří rozhraní dvou moří. Na východě je omýván Adriatikem a na západě Jónským mořem. To je pro své barvy přecházející od světle tyrkysové po blankytně modrou či smaragdově zelenou právem považováno za jedno z nejkrásnějších v Evropě. Je nazýváno Karibikem Středomoří. Většina zdejších letovisek – Gallipoli, Rivabella, Mancaversa, Torre Suda, Santa Maria di Leuca, Otranto, Torre dell'Orso – se těší mezinárodnímu ohodnocení „Bandiera Blu“ (modrá vlajka), udělovanému každoročně za čistotu a krásu moře. Jónské moře je jedno z nejslanějších na světě. Zdejší solí a jódem prosycené ovzduší má příznivé účinky při léčbě dýchacích onemocnění (zejména astmatu) a nejrůznějších kožních chorob, jako jsou ekzémy nebo lupénka.

Murge, skalnaté vápencové plošiny
V Salentu nenajdeme žádné vysoké hory jako na většině zbývajícího území Itálie. Přesto je však krajinou neobyčejně romantickou a zajímavou. Typické pro ni jsou tzv. murge, skalnaté vápencové plošiny, tvarované větrem a vodou do často bizarních tvarů. Celý kraj tak tvoří rozsáhlé krasové území. Přes tři sta kilometrů dlouhé pobřeží poloostrova je proslulé svou rozmanitostí. Zatímco na plochém pobřeží Jónského moře se zejména jižně od Gallipoli střídají nízké rozčleněné skalnaté břehy a dlouhé bílé písčité pláže, na samotné špičce poloostrova zvaném Capo Santa Maria di Leuca se pobřeží ostře zvedá a tvoří jej do moře příkře spadající vysoké vápencové útesy s četnými krasovými krápníkovými jeskyněmi, přerušované úzkými zátokami a malými romantickými plážemi, vyhledávanými pro své jemné zlatavé písky. Celé dlouhé pobřeží Jadranu až k Otrantu je rájem potápěčů a oblíbeným cílem lodních výletů, zpestřených návštěvou krápníkových jeskyní Grotta Romanelli, Grotta Zinzulusa a koupáním v modrém jezírku nacházejícím se v jedné z nich. Od Otranta již opět převládají nádherné, zvolna klesající písčité pláže lemované piniovými háji, často s velkými přírodními dunami.







Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001