Menu

Centrum pro bezpečný stát
12. dubna 2007 se uskutečnilo jednání pracovní skupiny ve složení Ing. Miloslav Vlček, předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, Ing. Miroslav Štěpán, generální ředitel Hasičského záchranného sboru ČR, a Vítězslav Jonáš, senátor Senátu Parlamentu ČR s cílem posoudit aktivity směřující ke komunikaci s obyvateli v době ohrožení (živelné pohromy, průmyslové a další havárie, případné teroristické útoky apod.). Pracovní skupina podpořila vznik iniciativy zaměřené na komunikaci s obyvateli v době ohrožení a také na rozvoj preventivního vzdělávání obyvatelstva s cílem, aby občané byli dostatečně informováni a připraveni na to, co může nastat v takové situaci a jak se při mimořádné události správně zachovat či jí předejít. Toto téma se týká všech lidí nacházejících se na území České republiky, a proto iniciativa považovala za nezbytné, aby tato problematika šla napříč politickým spektrem. Vznik iniciativy podpořil i předseda Senátu Parlamentu ČR MUDr. Přemysl Sobotka. Iniciativa podporuje všechny kroky a opatření, které vedou ke zlepšení komunikace samosprávných orgánů a jednotlivých složek Integrovaného záchranného systému České republiky s obyvateli v době ohrožení a také k rozvoji preventivního vzdělávání. Cílem rovněž je, aby pojmy jako „ochrana obyvatel“ a „civilní ochrana“ dostaly moderní obsah, který akceptuje možná ohrožení a způsoby ochrany před jejich následky. Pracovní skupina doporučila založit Centrum pro bezpečný stát, o.s. jako organizační složku Institutu pro evropské a národní strategie. V jeho rámci byla vytvořena expertní skupina, která je odborným zázemím iniciativy a pracovní skupiny.

Co dělat…
· Tísňové linky · Co dělat v ohrožení · Bezpečnost nejen na silnici · První pomoc · Rady pro zdravotně postižené · První pomoc · Jak zní siréna · Evakuace · Ochranné prostředky · Ukrytí · Povodně · Požáry · Nález zavazadla · Ptačí chřipka · Stabilizovaná poloha · Nepřímá masáž srdce · Umělé dýchání v Krvácení · Šok · Zlomeniny · Úraz proudem · Úpal – úžeh · Poranění páteře · Krádeže a ztráty · Vloupání do bytu · Nález injekce · Dětská šikana · Dopravní nehoda · Jízda na kole · Zimní desatero · Průjezd vozidel Integrované záchranné služby kolonou · Užitečné odkazy · Schengen · Cesty po Evropě · Rady cyklistům · Vichřice · Hasicí přístroj · Policie radí dětem · Bezpečný internet · Formulář nehody · Pozor na kapsáře · Platební karty · Hasiči · Záchranná služba · Státní policie · Městská policie · Prostředky improvizované ochrany · Ztráta, krádež dokladů

Kapesní průvodce krizovými situacemi doma i v zahraničí

15. 06. 2008

V průběhu života můžeme být svědky událostí, kterým říkáme mimořádné, protože přicházejí většinou neočekávaně a ohrožují životy a zdraví lidí, způsobují velké škody na majetku a životním prostředí. Mohou vzniknout působením sil a jevů vyvolaných činností člověka, přírodními vlivy nebo jejich kombinací. Takovými událostmi mohou být např. povodeň, vichřice, technologická havárie s únikem nebezpečných látek, velká dopravní nehoda, rozsáhlý požár, teroristický čin atd.
S patronem projektu a kmotrem knížky „Co dělat… aneb Kapesní průvodce krizovými situacemi doma i v zahraničí“ předsedou Parlamentu České republiky Ing. Miloslavem Vlčkem se potkáváme 20. května na přednáškové akci Kanadsko-české obchodní komory díky Ing. Jiřímu Krejčovi, předsedovi představenstva a generálnímu řediteli G4S Security Services (CZ), a.s., jež podpořila vydání této publikace.

Pane předsedo, jste jedním z nejvyšších ústavních činitelů naší vlasti. Co vás vedlo k tomu, že jste společně s generálním ředitelem Hasičského záchranného sboru České republiky generálmajorem Ing. Miroslavem Štěpánem a senátorem Vítězslavem Jonášem založili iniciativu zaměřenou na komunikaci s obyvateli v době ohrožení?
Při svých cestách, a zejména po tom, co došlo k výbuchu na Slovensku v Novákách, jsem se rozhodl navštívit všechny nebezpečné provozy v České republice. Přesvědčil jsem se, že jejich havarijní a evakuační plány a informace pro samosprávu jsou v pořádku, Avšak také jsem zjistil, že samospráva mívá problém, jak šířit informace dál mezi občany. Sirény sice houkají, avšak málokdo ví, před čím je ten který signál varuje a zdali se vůbec jedná o ostrou, a ne cvičnou výstrahu. Takže naše iniciativa chce, aby do celé České republiky byly nainstalovány analogové sirény, které nejen houkají, ale jimiž lze šířit i mluvená varování a informace, co se blíží, jaký problém a co mají lidé dělat. Kdybychom tuto technologii měli v době povodní, vysoce pravděpodobně bychom zachránili většinu z oněch sedmadevadesáti obětí.
Ano, záchrana lidských životů, ta byla naší stěžejní motivací. Účinná pomoc lidem, kteří jsou téměř bez šance jen proto, že nemají dostatek informací. Snahou naší iniciativy také je, aby se lidé daleko více dokázali postarat sami o sebe. Aby nespoléhali pouze na druhé. Aby měli větší zodpovědnost vůči svému životu. Tzn., aby také, když je potřeba v době ohrožení, přiložili ruku k dílu. Aby chránili své životy a majetek, a teprve pokud na to nebudou stačit, aby se obrátili na starostu a další orgány s žádostí o pomoc. K tomu je ale třeba lidi vychovávat.

Pane předsedo, již jsem zmínil, že jste jeden ze zakladatelské trojice osobností, díky níž vznikla iniciativa zaměřená na komunikaci s obyvateli v době ohrožení a následně Centrum pro bezpečný stát, o.s., které vydalo přehledně zpracovanou didaktickou kapesní příručku „Co dělat…“
Naší úplně první aktivitou byla kartička, kterou jsme vydali v nákladu šesti milionů kusů. Obsahovala všechna potřebná čísla: na policii, záchrannou službu včetně mezinárodního čísla 112. Každý by ji měl nosit v peněžence, aby pokud se dostane do svízelné situace, byl schopen volat tam, kam je třeba. Když je totiž člověk ve velkém stresu, často si není schopen vzpomenout na žádné telefonní číslo. Rovněž s firmou, která dělá revize hasicích přístrojů, se nám podařilo dohodnout, že poté, co provede revizi, nalepí na hasicí přístroj pod informace povinné ze zákona i tato čísla, na něž je třeba volat v době ohrožení.
A co se týče Kapesního průvodce krizovými situacemi doma i v zahraničí Co dělat…? Tak tato příručka obsahuje některé obecné návody a doporučení, podle kterých bychom se měli chovat a jednat, když se ocitneme v situaci ohrožení života a zdraví, majetku nebo životního prostředí v důsledku vzniku mimořádné události. Návody jistě nejsou a ani nemohou být vyčerpávající, protože průběh každé události vyžaduje jiný způsob našeho chování a jednání. Nicméně i tak mohu konstatovat, že Kapesní průvodce krizovými situacemi doma i v zahraničí Co dělat… je nesmírně užitečným pomocníkem pro každodenní krizové situace, v nichž se můžete ocitnout nejen doma, ale i na cestách v zahraničí. Má praktický kapesní formát a dokáže účinně poradit, pokud se stane dopravní nehoda, začne hořet, přijde velká voda, začne houkat siréna, najdete zraněného, podezřelé zavazadlo atd. atd. Povede vás krok za krokem tak, abyste dokázali správně poskytnout první pomoc. Zvláštní pasáž je věnována zdravotně postiženým – jak nejlépe se mohou připravit na nenadálé situace. Obsahuje i praktický slovníček na cesty pro domluvu se záchranáři v cizině, seznam českých zastupitelských úřadů na celém světě, doporučenou výbavu motorového vozidla aj.

Zmínil jste zdravotně postižené. Pane předsedo, naše interview bude otištěno v sedmém vydání Všudybylu, jehož dominujícím tématem je léčebné lázeňství, které je významnou součástí a devizou českého zdravotního systému. Přírodní léčivé zdroje totiž nezřídka umožňují zdravotně handicapovaným spoluobčanům významně ulehčit jejich úděl. Zdravotně handicapovaní ale potřebují nejen speciální zdravotní péči a blahodárné přírodní léčivé zdroje, ale i speciální přístup v případě řešení krizových situací, neboť to, co je pro zdravého člověka samozřejmostí, může být pro tělesně či duševně postiženého nezvladatelné.
To máte pravdu. Proto jsme už realizovali semináře na téma, jak pomoci občanům, kteří mají nějaký zdravotní handicap. Ať už je to imobilita nebo mentální postižení. I touto oblastí se tedy zabýváme a chceme ji řešit v celém komplexu. Další sférou je bezpečnost na pozemních komunikacích, zejména na dálnicích. Oblastí, které má iniciativa rozpracovány, je řada. Vše děláme v souladu s Integrovaným záchranným systémem České republiky, protože stěžejním posláním naší iniciativy je dostat do lidí návyky, aby byli s to nejen racionálně komunikovat, ale zejména řešit krizové situace tak, jak je potřeba.


Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001