Menu

Konstantinovy Lázně

Jediné v Plzeňském kraji a jedinečné

21. 03. 2007


leží uprostřed romantických lesů v nadmořské výšce 520 m v jedné z ekologicky nejčistších oblastí České republiky. Pro první zmínku o výskytu minerální vody na jejich území, o sirnatém prameni nazývaném obecně „smraďoch“, bychom museli jít do pozemkových knih ze začátku 16. století. Po třicetileté válce se v kraji usadili Löwensteinové a na jejich panství byla u pramene sedláky z jejich poddanské vsi roku 1803 postavena první dřevěná budova s pěti lázeňskými kabinami a dvaadvaceti pokoji. V roce 1837 lázně kupuje majitel okolního panství kníže Konstantin z Löwensteinu, po kterém Konstantinovy Lázně nesou jméno (do roku 1900 se nazývaly Nová Ves – lázně). V té době se zde úspěšně léčila padoucnice pomocí slatinných zábalů z místních zdrojů. Roku 1872 Löwensteinové lázně prodávají plzeňské společnosti vedené JUDr. Pankrazem. V roce 1901 jsou napojeny na železniční síť navazující na železniční trať Plzeň – Cheb. Jsou tu vybudovány hotely a vily, koupaliště s písečnou pláží ve Starých Lázních, vodovod, elektrické vedení a kino. Od roku 1955 jsou zaměřeny na prevenci, léčbu a rekonvalescenci při kardiovaskulárních chorobách. Mezi vedlejší indikace patří choroby pohybového systému, výměny látkové a dýchacího ústrojí. Roku 1956 jsou správně zařazeny pod Mariánské Lázně a jejich rozhodující indikací se stávají nemoci oběhového systému. Hlavní léčebné metody jsou založeny na využití přírodních léčivých zdrojů – minerální uhličité vody. Pramen přírodní železnaté hydrogenuhliči­tanové sodnohořečnaté hypotonické kyselky z hloubky 40 m má vydatnost 120 až 150 l za minutu při teplotě 9,1 °C, pH 5,25 o hustotě 0,9993 kg/l. Pramen i nejstarší lázeňská budova jsou pojmenovány po kardiologovi a velkém příznivci Konstantinových Lázní profesoru MUDr. Bohumilu Prusíkovi.

Léčebné lázně Konstantinovy Lázně a.s.
Nejnovější historie Konstantinových Lázní se datuje od 1. května 1992. Je spojena se vznikem samostatné akciové společnosti Léčebné lázně Konstantinovy Lázně a.s. Účinná léčba vedená zkušenými lékaři je založena na využívání bohatých přírodních léčebných zdrojů. Léčebné lázně jsou zaměřeny na rehabilitaci stavů po infarktech myokardu, po operacích kardiovaskulárního systému, na léčbu a prevenci kardiovaskulárních onemocnění. Dalšími léčenými nemocemi jsou choroby pohybového ústrojí, výměny látkové, dýchacího ústrojí a civilizační choroby. Lázně celoročně nabízejí regenerační a relaxační programy i trávení dovolených a úspěšně prohlubují svoji pověst menších tradičních lázní v nádherném a tichém prostředí s vysokou lékařskou odborností a výbornými léčebnými výsledky.

Rozhovor s generálním ředitelem Léčebných lázní Konstantinovy Lázně a.s. Ing. Petrem Kroupou jsem začal konstatováním, že nejen léčivé přírodní zdroje, ale i sama příroda, čisté životní prostředí a malebné, historií protkané okolí jsou obrovskou devizou Konstantinových Lázní. Už sám příjezd v mé duši rozrezonoval řadu libých pocitů, že se ocitám v místě, kde mi vždycky bývalo dobře – v lázních. Konstantinovy Lázně jsou ideálním pobytovým místem nejen pro lidi akutně potřebující léčebnou péči, ale i pro ty, kteří chtějí relaxovat nebo se jen na pár dní vymanit z každodenního shonu.
To je pravda. Konstantinovy Lázně patří k lázním, které se vyznačují klidem a neporušenou přírodou. Léčebné lázně Konstantinovy Lázně chtějí být centrem životního stylu lidí jak v oblasti primární prevence, zamezující předpokladům vzniku onemocnění srdce a oběhového systému, tak sekundární, zaměřené na pozitivní ovlivnění celkové zdravotní kondice. Děláme vše pro to, aby tu hosté byli co nejvíce spjati s přírodou, mohli ji poznávat a denně si jí užívat. Příroda a přírodní léčivé zdroje jsou totiž v léčebném lázeňství rozhodujícím faktorem. Do lázní, na rozdíl od nemocnic, se totiž lidé nejezdí léčit, ale uzdravovat, a to přes veškerý pokrok v medicíně umí pouze příroda, a člověk jí v tom může asistovat.

Lázeňské vycházky zvou nejen k cestám za zdravím, ale i za zajímavými cíli, jako jsou: ojediněle dochovaný středověký monolitický kříž; lurdská jeskyně – zázračné poutní místo Panenky Marie ve skalnatém úbočí Hradišťského vrchu; vývěr minerální vody „Studánka lásky“; zřícenina hradu Krasíkova; Ovčí vrch; bezdružický zámek; romantická zřícenina hradu Gutštejn; v hlubokém kaňonu zlatonosného Úterského potoka ukryté městečko Úterý ze 13. století – rodiště zakladatele Mariánských Lázní premonstrátského opata Karla Kašpara Reitenbergera či pravěké sídliště Šipín.
Konstantinovy Lázně leží v dávné historické krajině. Přímo nad námi na Hradišťském vrchu je šedesátihektarové hradiště z halštatsko-laténské doby. Rovněž nedaleko se nachází staroslovanské bezemínské hradiště ze sedmého až osmého století našeho letopočtu a ve vzdálenosti deseti kilometrů byly ve středověku čtyři hrady, z nichž dva patřily významným českým panským rodům Švamberků a Gutštejnů. Pro hosty jsme připravili několik tras (jak pro pěší, tak pro cyklisty) pro výlety a ke zlepšování fyzické kondice. Vydali jsme řadu historicko turistických průvodců po lázních a okolí se stanovením a plněním časového termínu trasy i s uvedením převýšení a podélného profilu. Informace o trasách jsou připraveny v mutacích pro domácí i zahraniční hosty. Novinkou v letošním roce je právě otevřené nordic walking centrum v Konstantinových Lázních.

Váš Prusíkův pramen má v Česku prvenství – nejvyšší obsah volného oxidu uhličitého.
Prusíkův pramen obsahuje minerální vodu pětice někdejších složením velmi si blízkých pramenů známých pod jmény Skalní, Františkův, Žofiin, Giselin a Karlův. Vyvěraly v místě, kde stál původní pavilon, který byl v roce 1970 zbourán a dva roky poté nahrazen novým. Vedle pramene je do svahu zapuštěn vrt, z něhož je minerální uhličitá voda čerpána. Obsah volného oxidu uhličitého ve zdejší vodě je skutečně vůbec nejvyšší v celé České republice (3638,0 mg/l). My tento přírodní léčivý zdroj jímáme a používáme dvojím způsobem – k uhličitým koupelím a k aplikaci podkožních plynových injekcí.

Konstantinky jsou vhodným místem nejen pro konání velkých kongresů a sympozií, jako byl letošní X. sjezd pracovní skupiny Kardiovaskulární rehabilitace České kardiologické společnosti a XVI. lázeňské kardiovaskulární dny v Konstantinových Lázních, ale i menších firemních a společenských akcí.
Tyto speciální akce se u nás konají ponejvíce v závěru a začátkem kalendářního roku. S jejich zajišťováním máme bohaté zkušenosti a také s poskytováním s nimi souvisejících služeb. Zpravidla v oblasti relaxačních programů, přesto, že prioritou Konstantinových Lázní je, a do budoucnosti zůstane, léčebná lázeňská péče. Samotný léčebný plán, sestavený z léčebných procedur, které zabírají zhruba třetinu dne, dává prostor nabídnout ve zbývajícím čase hostům ještě pestrý program. Vzhledem k převažujícímu věku hostů jim v letním období nabízíme turnaje či zkoušení si hry petank. V zimním období se pak petankové hřiště mění na hřiště na lední metanou. Hrajeme zde turnaje v lední metané i za umělého osvětlení a s občerstvením pro toto roční období příznačným. Říká se, že červené víno srdci propívá, a v zimě jeho horká verze přijde velice vhod. Vůně svařeného vína zkrátka k lední metané patří. V letním období klademe důraz na aktivní pohyb v přírodě na čerstvém vzduchu. Máme půjčovnu kol, zprostředkováváme jízdu na koni, do popředí se dostává nordic walking. Minimálně dvakrát týdně pořádáme vycházky do okolí na cílová místa s průvodcem a výkladem.

Konstantinovy Lázně jsou součástí Plzeňského kraje – místa, kde na Zemi vznikl život (viz Všudybyl 2/2007 str. 33). Jsou nejenom místem, které navrací zdraví, ale i chuť do života, a to i lidem, kteří podnikají do úmoru.
Jedno české přísloví praví, že nepostradatelných jsou plné hřbitovy. Ale i takovým nabízíme více možností – od klasických léčebných lázeňských pobytů přes relaxační a rekondiční až po aktivní pobyty v přírodě, po týdny nabité cykloturistikou, tenisem, jízdou na koni, lovem, rybolovem, trhákem je nordic walkingový program. Naše společnost je vlastníkem řady pozemků v okolí Konstantinových Lázní. Na přelomu dvacátého a jednadvacátého století byla zdejší krajina poněkud zdevastovaná a opuštěná. Dali jsme si za cíl revitalizovat alespoň nejbližší okolí lázní, vrátit mu původní podobu, kterou mělo po stovky let. To znamená., aby zase bylo příjemnou zemědělskou krajinou s políčky, loukami, mezemi, remízky, lesy, což je určitě cosi jiného než stotřicetihektarové lány, které tu zůstaly po socialistickém zemědělství. Naše mateřská společnost obhospodařuje na čtyři tisíce hektarů honiteb. Hostům tak můžeme nabídnout velmi atraktivní příležitost lovu. I díky tomu všemu jsou dnes Konstantinovy Lázně opět centrem cestovního ruchu Plzeňského kraje. Jakýmsi protipólem Šumavy. Turistům je totiž třeba nabídnout ucelený produkt tak, aby se rádi zdrželi nějakou dobu na místě. A to není samo sebou, ani tím, že jsme jedinými lázněmi v Plzeňském kraji, o nichž se ve svém posledním interview pro Všudybyl pozitivně vyjádřil hejtman Plzeňského kraje MUDr. Petr Zimmermann. Nicméně i já bych rád využil této příležitosti a i prostřednictvím Všudybylu poděkoval Plzeňskému kraji, panu hejtmanovi, jeho náměstkyni paní Olze Kalčíkové, krajským radním i pracovníkům krajského úřadu za podporu, které se jejich jedinečným Konstantinovým Lázním ze strany kraje dostává.



www.konstantinovy.cz

Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001