Menu

Invex pozitivnímu trendu

30. 10. 2002

Informační technologie vytváří hřiště

a předepisuje pravidla byznysu pro příští tisíciletí.

Jan Mühlfeit (prosinec 1999)

Je tomu již více než dva roky, co jsme ve Všudybylu spolu s Janem Mühlfeitem hovořili o životě v interview nadepsaném „Prostředník, který nebude přidávat hodnotu – zmizí“ (leden 2000 str. 14 – 17). Honzo, mezitím u tebe došlo k mnoha změnám. Už nejsi „jenom“ generálním ředitelem Microsoftu Česká republika. Dokonce bych si dovolil konstatovat, že v mnohých z nás svou manažerskou kariérou posiluješ hrdost na to, že jsme Čechy. Takže, kam až jsme to, my Češi, (díky tobě) dotáhli?
V současné době jsem viceprezidentem Microsoftu pro Evropu, Střední východ a Afriku s tím, že přímo na starosti mám dvacet čtyři země. To je zhruba šedesát procent mé práce. Pak mám v rámci celé Microsoft Corporation na starosti sdílení nejlepších nápadů, které se po světě vyskytnou. Pak Evropskou unii a ještě vztahy s některými vybranými vládami. Asi deset procent mého času zabírá práce v nejvyšším vedení Microsoftu, jež reprezentuje zhruba třicet lidí, ať už přímo v USA, nebo prostřednictvím telekonferencí.

Posledně jsme spolu hovořili o tom, jak vidí Česko návštěvníci ze zahraničí. Teď už jsi jakoby rozšířil jejich řady i ty. Jak dnes vidíš Česko?
Jsem Evropanem s českým srdcem. Možná jsem trošku předběhl dobu, ale Česko vidím velice dobře. Co se týče budoucnosti, má ohromný potenciál. Produktivita práce a hrubý národní produkt sice ještě nejsou tam, kde by měly být, ale když bude mít naše země v čele někoho s vizí (věřím, že se taky někdy objeví), velice rychle se to může změnit. Lidé jsou připraveni dělat nadstandardní věci, a v Evropské unii, kam určitě vstoupíme, se pak rychle posuneme dopředu. Jsem přesvědčen, že už za našich životů můžeme českého lva vrátit tam, kam historicky patří, k absolutní světové špičce. Teď, i díky své pozici, mám možnost praktické konfrontace s ostatním světem. Ať už to jsou Spojené státy nebo západní Evropa, je to hlavně o produktivitě práce. Schopnosti a potenciál lidí máme již dnes.

Rozprávíme spolu vzápětí poté, co zde, v kotli veletržní arény Invexu Brno, skončilo klání veličin IT branže sekundované Janou Bobošíkovou. O co snad menší to byla legrace proti loňským zde „dišputacím“, o to věcnější bylo tvoje vystoupení a ministra české vlády Vladimíra Mlynáře. Ostatně, co mají společného Jan Mühlfeit a Invex Brno?
Letos je to dvanáctý ročník. Nikdy jsem zde nechyběl. Začal jsem tu svou kariéru. Invex Brno je druhou největší výstavou informačních technologií v Evropě. To je fantastický úspěch. Informační technologie jsou motorem toho, co nás může dovést dopředu. Jsou šancí, že se tahle země bude živit prodejem myšlenek. Invex Brno tomuto pozitivnímu trendu velmi napomáhá.

Poslední otázka: budeš kandidovat na prezidenta?
Rozhodně ne. Mně stačí, že jsem viceprezidentem. Rozhodně si nemyslím, že už je na to první dáma připravena…

V zahajovací den Invexu jsem sice měl namířeno do Přerova a Luhačovic, ale díky tomu, že jsem přijal pozvání generálního ředitele hotelu International Brno Pavla Brdičky, jsem se večer s Honzou Mühlfeitem potkal podruhé. To když v kongresovém sále hotelu International z rukou generálního ředitele akciové společnosti Veletrhy Brno Ing. Jiřího Škrly přebíral (už potřetí) cenu „Osobnost roku české informatiky v kategorii Manažer“. 





www.microsoft.cz



www.bvv.cz/invex

Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001