Menu

GATE galerie a informační centrum Středočeského kraje

26. 04. 2012

Jiří Doležal
………. …….
Objekt GATE Galerie a informačního centra sestává ze tří měšťanských domů, které patří ke stavebně nejpozoruhodnějším na Královské cestě. Jejich původ sahá až do raného středověku. Nejstarší z nich je z dvanáctého století. V rámci rekonstrukce byly funkčně propojeny. Objekt má unikátní propojení románského a dvou gotických sklepů, kdy zejména ten románský patří v Praze k těm nejzajímavějším. Oproti minulosti výrazně rozšířená galerie disponuje nyní 250 m2 výstavních ploch, které kromě hlavního prostoru zahrnují i tři menší výstavní kabinety. Kavárna využívá 220 m2 a sklepení disponuje 170 m2. V GATE Art shopu najdete kvalitní designové výrobky mladých tvůrců i skvěle zásobený bookshop s uměleckými knihami a katalogy. Všechny prostory jsou koncipovány tak, aby zde bylo možné realizovat téměř jakoukoliv firemní či společenskou akci, přednášku, prezentaci apod., vybavit je kongresovou technikou a cateringem. K pronájmu tu nabízí i šest atraktivních kanceláří v samostatně uzavřeném sektoru s vlastním schodištěm. Tři z nich jsou ve zcela samostatném objektu.

Hejtman středočeského kraje MUDr. David Rath slavnostně otevřel 27. března 2012 GATE galerii a informační centrum Středočeského kraje s kavárnou v Husově ulici na Starém Městě pražském. Kompletní rekonstrukcí prošly tři středověké domy, v nichž předtím sídlilo České muzeum výtvarného umění.

S ředitelem GATE galerie a informačního centra Středočeského kraje Jiřím Doležalem se potkáváme záhy po slavnostním otevření.
Pane řediteli, proč jste galerii zřídili na Královské cestě v historickém jádru Prahy?
Mimo jiné proto, že Praha je ze všech stran Středočeským krajem obklopena, a pro ty, kteří se pro jeho návštěvu rozhodnou, je odsud do všech míst našeho kraje dobré dopravní spojení. GATE Galerie – Brána do středních Čech – není pouze galerií, ale také informačním střediskem Středočeského kraje. Jeho posláním je upozorňovat cizince, že Česká republika není jen Praha, a ukázat všem, tedy i domácím turistům, že ve Středočeském kraji se dá skvěle strávit dovolená. Nabízet jim řadu mimořádně zajímavých míst na výlety či víkendové pobyty, zkrátka pomáhat jim objevovat Středočeský kraj a Českou republiku. Ostatně, informační středisko už na tomtéž místě bylo, stejně jako galerie. Navazujeme na jejich tradici. Je to fantastické místo se zvláštní atmosférou, které je těžko minout, procházíte-li mezi Staroměstským náměstím a Karlovým mostem.

Pane Doležale, otevření GATE galerie je spojeno s vernisáží výstavy tvorby Františka Drtikola – Nahá geometrie.
Ano, středočeský rodák František Drtikol (1883 – 1961) je považován za prvního českého fotografa mezinárodního významu, a po jeho znovuobjevení v sedmdesátých letech za jednoho z nejvýznamnějších světových fotografů 20. století. František Drtikol se narodil, zrovna tak jako vaše maminka, v Příbrami, kde měl i ateliér. Výstava představuje téměř 90 děl, včetně většiny vzácných snímků z evropských a amerických soukromých sbírek. Podařilo se nám přivézt některé lahůdky, které nejsou běžně k vidění, nebo se s nimi ještě česká veřejnost dokonce nikdy nemohla seznámit, a po skončení výstavy opět odjedou ke svým majitelům. Výstava se věnuje zejména Drtikolovým nahým fotografiím v jeho raných pracích, ženské postavě ve stylu secese a symbolismu střídavě jako „femme fatale“ a „snová víla“, kdy používal stylizovaných možností ušlechtilých fotografických tisků. Po skončení první světové války vyvinul vlastní fotografický styl, který se vyznačuje expresivně dynamickými pózami s důrazem na dramatické světelné efekty. Jako Art Deco fotograf tak vynalezl řeč, která ačkoliv procházela futurismem, expresionismem a kubismem, vždycky dokázala vykreslit lyrickou formu. Mezinárodní průlom František Drtikol zažil v roce 1925 se svým nejznámějším dílem tohoto období, které nazval Vlna, a kterou ostatně máme na výstavě také, i když stranově obrácenou, na rozdíl od fotografie se stejným názvem v jiných českých sbírkách. Účast na výstavách, především ve Spojených státech amerických, mu ve druhé polovině dvacátých let minulého století zajistila mezinárodní renomé. V roce 1935 se ale od fotografie odvrátil a stále víc se zabýval malbou a buddhismem. Jeho fotografické dílo tak upadalo do zapomnění až do roku 1972, kdy ho znovuobjevila a připomněla legendární výstava Anny Fárové v Praze.

Pane řediteli, co chystáte do budoucna?
V průběhu této výstavy exkluzivně představíme ochutnávku jedné z největších letošních mezinárodních výstav Jagellonica, za kterou si ale budete muset zajet do Kutné Hory, do naší sesterské galerie GASK. V informačním centru vám o ní řeknou víc, stejně jako o Jezuitské koleji a Kutné Hoře samotné. Na současnou výstavu děl Františka Drtikola „Nahá geometrie“ navážeme (od 18. května do 22. července 2012) výstavou významného irského figuristy Francise Bacona. Jedno z jeho děl, které tu budeme vystavovat, jsme dokonce získali pro prodej v připravované aukci, z níž významnou část výtěžku věnujeme na charitativní účely. Součástí doprovodného programu této výstavy bude inscenace Dialogu Bohumila Hrabala s Francisem Baconem, kterou pro nás exkluzivně zpracovala italská dramatička Maria Gloria Grifoni, jež se dokonce s Bohumilem Hrabalem znala osobně. Navíc díla Francise Bacona nebyla ještě v České republice v takovém souboru nikdy vystavovaná. Jsme velmi rádi, že české veřejnosti můžeme tohoto zajímavého umělce představit. Přibližně za dva měsíce pak do sklepů budeme instalovat stálou multimediální expozici, která představí Středočeský kraj a jeho minulost a přítomnost, osobnosti a příběhy.


 

Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001