Menu

Červnový folklorní boom

17. 04. 2009

Co do počtu a různorodosti folklorních festivalů, lidových slavností a přehlídek je nejbohatší měsíc červen. Není víkendu, aby se někde nepořádal ne jeden, ale hned dva, tři i více festivalů, většinou s mezinárodní účastí, a napříč celou republikou. Obrátila jsem se na předsedu Folklorního sdružení ČR Zdeňka Pšenicu, který z nich by doporučil navštívit zahraničním a českým zájemcům o lidovou kulturu.
O významných květnových festivalech jsme psali v minulém čísle. Poraďte, kam v červnu za lidovou kulturou.
Je pravda, že červen a srpen jsou nejplnější měsíce na pořádání folklorních festivalů. S ohledem na množství návštěvníků jsou určitě nejzajímavější slavnosti písní a tanců Pod Zvičinou v Lázních Bělohrad (18.-21.6.). Jsou přitažlivé už tím, že se konají v překrásném, malebném podhůří Krkonoš, a musím prozradit, že letošní ročník je spojen i s oslavami šedesátin souboru Hořeňák, který festival organizuje. Patří mezi nejúspěšnější folklorní soubory v Česku, které reprezentoval už téměř na všech světových kontinentech. V historickém centru západočeské metropole se pořádá Mezinárodní folklorní festival Plzeň (10.–14.6.), kde bývají zpravidla k vidění i soubory z exotických míst světa.
Začátkem června (5.-7.6.) se koná festival v královském městě Nymburk, který se jmenuje Polabská vonička, v překrásném panoramatu na břehu řeky Labe. No a ve stejném termínu na soutoku Labe a Vltavy Mělnický vrkoč, na kterém si přijdou na své i milovníci dobrého vína, protože v Mělníku jsou vinné sklepy paní Betiny Lobkowicz.. O tomto víkendu se konají hned čtyři velké festivaly – ty následující dva mohou být zajímavé pro návštěvníky ze Slovenska a Rakouska. Festival Podluží písní a tancem v Tvrdonicích má letos 54 let. Je to na slovensko-moravském pomezí, nedaleko lednicko-valtického areálu a jeden z doprovodných programů tvoří také ochutnávka místních vín. Co se týká Mezinárodního folklorního festivalu Štěpy ve Veselí nad Moravou, tak patří mezi dětské festivaly a odehrává se v nádherném prostředí zámeckého parku.
Jsou samozřejmě další festivaly, v Liptále nedaleko Vsetína (12.–14. 6.), přehlídkový MFF Frýdek-Místek (16.-22.6.) a určitě nejpříjemnější dětský festival Kunovské léto (15.–21.6.) spojený se Svatojánským jarmarkem v Uherském Hradišti. A Dolní Čermná v půvabném Podorlicku. Poslední víkend v červnu bývá pravidelně i jeden z nejslavnějších festivalů Mezinárodní folkloristický festival Strážnice (25.–28.6.). Má letos 64 let a setkáte se na něm s folklorem nejen v jeho přirozené podobě, ale i v různých úpravách a stylizacích.

Je to nejstarší festival u nás?
Má největší počet účastníků, ale nejstarší není. Tím je Slovácký rok, který se koná jednou za čtyři roky a jeho počátky se datují od r. 1921. Druhým nejstarším jsou Rožnovské slavnosti, které existují od roku 1925. Budou se pořádat začátkem července a určitě stojí za to je navštívit a spojit s prohlídkou Rožnovského skanzenu, jednoho z nejrozsáhlejších živých skanzenů na světě. V českém prostředí má nejdelší tradici srpnový festival v Červeném Kostelci, druhým nejstarším jsou Chodské Domažlice, no a tím třetím již zmíněné slavnosti Pod Zvičinou.

Jak pomáhá Folklorní sdružení festivalům, pokud je přímo nepořádá?
Folklorní sdružení ČR má pod svými křídly 59 festivalů. Zajišťuje pro ně např. účast souborů ze vzdálených destinací (Čína, Ekvador, Nový Zéland, Mexiko, Cookovy ostrovy, Kolumbie, Peru) a špičkových evropských souborů. Snahou FoS je také vést festivaly, aby se prezentovaly i tradiční gastronomií a tradičními řemesly. Naše republika je velice bohatá na různorodost i počet souborů, které jsou na profesionální úrovni. Sympatickým rysem našich festivalů je také to, že oslovují všechny generace včetně mládeže. Přijeďte, poznáte kulturu různých regionů, krásy přírody a památek.

Vlasta Cibulová
Foto archiv FoS ČR


Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001