Menu

Arábie v Praze

28. 12. 2003

Praha je Babylonem
Prolíná se tu směsice lidí, kultur, jazyků i jídel. Angličané pro tento kulturní mix s oblibou používají výraz „melting pot“ – hrnec, ve kterém se něco vaří nebo mísí. Možností k degustaci exotického nápoje, pokrmu či hudby je v české metropoli víc než dost. A nejde jen o vzdálený Orient. Své restaurace nebo kluby mají v Praze Irové, Američané, Francouzi i Rusové. Tato jinokulturní prostředí představuje pořad Radia Praha „Stepping Out“. Jak název napovídá, jde o vykročení za hranice všedních dní. Pořad připravuje redaktor anglického vysílání Jan Velinger a naleznete jej ve zvukové i textové podobě na webu www.radio.cz/en. Jedním z posledních míst, která Jan Velinger navštívil, byla arabská restaurace Dahab v Dlouhé ulici v Praze.

Dahab znamená v arabštině zlato
a je to také oáza na Sinajském poloostrově.
„Před dvanácti lety tady nikdo nevěděl, co je to chill-out (místnost pro relaxaci, odpočívárna),“ vzpomíná majitel Dahabu Luboš Rychvalský. „Měl jsem představu, jak by takové místo mohlo vypadat. Od nápadu k realizaci to trvalo deset let.“
Luboš Rychvalský procestoval řadu zemí. Při putování po Blízkém východě v něm uzrála myšlenka, že v Praze musí vzniknout podnik tohoto typu.
„Z posledních dvanácti let jsem dva roky procestoval po arabském světě: byl jsem v Maroku, Tunisku, Egyptě, Turecku i v Saudské Arábii. Arabská pohostinnost, způsob komunikace při čaji i uvolněný způsob života na mě velmi zapůsobily. Vypěstoval jsem si cit pro arabskou kuchyň, interiér a detail.“

Při vstupu do Dahabu vás ohromí
velikost hlavního sálu, jeho příslušenství a neuvěřitelný smysl pro detail: arabské kachlíčky, výzdoba stropu, perské koberce, nábytek z tmavého dřeva. V hlavním sále máte pocit, že jste v kině. Nebo v harému. Nebo ve snu. „Restaurace je dlouhá jako kavárna v Káhiře, barevná jako turecká čajovna a navíc vybavená marockým nábytkem. Je to mix, který se zrodil v mé hlavě,“ dodává Luboš Rychvalský.
Dahab je zajímavý i tím, co nabízí. Lze tu okusit například vodní dýmky nebo břišní tanec, a to jak pasivně (každý pátek), tak aktivně (v kurzech). Většina návštěvníků je překvapena tím, co všechno se uvnitř skrývá. Návštěvníky z arabského světa nejvíc udivuje, že podnik nepatří někomu z nich. Jak říká Luboš Rychvalský: „Kroutí hlavou nad tím, že tak arabské místo nevlastní Arab.“
A tak až budete unaveni prohlídkou historické Prahy a monolog průvodce pro vás bude nudný, nebo budete hledat příjemné místo pro večeři s přáteli, můžete vklouznout do Dahabu, usadit se na perský koberec, zavřít oči a nechat se unést daleko do říše snů.

Miroslav Krupička





Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001