Menu

20. Podzimní festival duchovní hudby

27. 10. 2013

Oficiálním dopravcem 20. Podzimního festivalu duchovní hudby byly České dráhy. Pět architektonických skvostů Olomouce: dóm sv. Václava, chrám sv. Michala, kostel Zvěstování Páně, chrám sv. Mořice a chrám P. M. Sněžné hostilo jeho pět koncertů, které vyvrcholily 12. října 2013 impozantním Requiem Antonína Dvořáka, opus 89, v podání Moravské filharmonie Olomouc řízené Jaromírem Michaelem Krygelem, Slovenského filharmonického sboru se sbormistryní Blankou Juhaňákovou, polských pěvců Bożeny Harasimowicz (soprán) a Radosława Żukowského (bas) a českých pěvců Jany Sýkorové (mezzosoprán) a Tomáše Černého (tenor) v Olomouci v chrámu P. M. Sněžné.

Dvacátý ročník Podzimního festivalu duchovní hudby byl mimořádnou příležitostí k poděkování všem, kdo festival připravují a zajišťují. Všem, kteří jej sponzorují a kteří na něm vystupují. Ale také tvůrcům duchovní hudby, kteří už většinou nejsou mezi námi. Jejich dílo ale trvá a oslovuje další generace. Děkuji i těm, kteří jsou věrnými hosty a účastníky festivalu. Se všemi jsme mohli s radostí zavzpomínat na skvělé hudební interpretace a působivou atmosféru našich chrámů. I na duchovní oslovení – navázání hlubšího vztahu vedoucího k nalezení odpovědi či probuzení duchovní touhy a načerpání nové síly a odvahy k dalšímu objevování Boží krásy a budování Jeho království pravdy, spravedlnosti a lásky v sobě i kolem sebe.
Arcibiskup olomoucký a metropolita moravský Mons. Jan Graubner

U zrodu Podzimního festivalu duchovní hudby stál entuziasmus a patriotismus zakladatelů. Přesvědčení, že si jej krásná historická metropole úrodné Hané zaslouží. Dvacet ročníků dokazuje, že záměr nejenže našel pevné místo v kalendáři významných aktivit Olomouce, ale díky televizním přenosům také u tisíců milovníků špičkové interpretace duchovní hudby po celé Evropě. Úspěch festivalu by nebyl možný bez obětavého nasazení jeho organizátorů, a tak mi dovolte, abych jim touto cestou poděkoval. Určitě nelze vyjmenovat všechny, ale bez nadsázky lze říct, že bez paní Dobromily Hamplové a Aleny Werkmannové či prvního uměleckého šéfa pana Stanislava Macury a jeho pokračovatele dirigenta Jaromíra Michaela Krygela by festival nebyl. Chci také poděkovat ostatním podporovatelům festivalu a popřát městu Olomouc, Olomouckému kraji a návštěvníkům festivalu mnoho dalších úspěšných ročníků.
Člen horní komory Parlamentu České republiky, senátor Ing. Martin Tesařík



Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001