Menu

10. mezinárodní konference v Táboře

19. 06. 2005

12. a 13. května Katedra cestovního ruchu v Táboře Zemědělské fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích a Obchodná fakulta Ekonomické univerzity v Bratislavě pod záštitou ministra životního prostředí ČR Libora Ambrozka pořádaly mezinárodní konferenci „Cestovní ruch, regionální rozvoj a školství – trvale udržitelný rozvoj a turismus“. Byla určena odborníkům z oblasti geografických, společenských a ekonomických věd, lidem z praxe školství, státní správy i samosprávy a všem, kteří se zajímají o problematiku komplexního řešení tuzemského i mezinárodního cestovního ruchu.

Trvale udržitelný rozvoj a turismus
byly námětem jednání odborné sekce o principech udržitelných forem turismu; úlohách jednotlivých subjektů v prosazovaní udržitelných forem turismu; mezinárodní spolupráci směřující k sustainabilitě rozvoje turismu; současných a potenciálních vlivech turismu na biologickou a kulturní diverzitu (environmentální, ekonomické, sociální a kulturní impakty).

Destinační management a marketing
Sem patřila tematická zaměření cestovního ruchu v Česku pro rok 2005 „Rok českého venkova“, „Technické památky a technické atraktivity v produktech cestovního ruchu“ a příklady tematického cestovního ruchu v uspokojování rekreačních potřeb účastníků cestovního ruchu.

Školství a cestovní ruch
bylo věnováno prezentaci zkušeností z výuky předmětů studijního oboru cestovní ruch, hoteliérství a stravovací služby; z mezinárodní spolupráce vzdělávacích institucí a realizace společných projektů EU; s rozvojem mobilit studentů a učitelů včetně tvorby učebních textů, organizování workshopů, vzdělávacích seminářů a výzkumných projektů (Leonardo da Vinci, Sokrates-Erasmus, Marie Curie Fellowship apod.).

O postřehy z konference jsem požádal ředitele CzechTourism Ing. Rostislava Vondrušku.
Bohužel jsem se nemohl zúčastnit všech jednání jubilejní konference. Vyslechl jsem jen několik referátů. Problematiku popisovaly poměrně do hloubky. Byl vznesen dotaz, jaké formy cestovního ruchu přispívající k trvale udržitelnému rozvoji považuji za efektivní. A já konstatoval, že zcela určitě firemní (nejen incentivní) a kongresová turistika. Kongresový byznys se však dosud odehrává především ve statutárních metropolích. Co se týče většiny bývalých okresních a menších měst, tam se pravděpodobně čeká na nějaký impulz. Pokud budou instituce v daných místech chtít pro tento účel využívat své infrastruktury včetně zařízení vysokých škol, rádi tomu budeme prostřednictvím marketingových nástrojů CzechToursim nápomocni. Zmínil jsem i agroturistiku a hipoturistiku. Ta je u nás sice v plenkách, avšak váže na sebe obrovské množství doprovodných služeb a pro regiony představuje obrovský potenciál. Ve vyspělých ekonomikách je základem odvětví cestovního ruchu domácí cestovní ruch. Na jeho podporu proto Ministerstvo pro místní rozvoj ČR spolu s CzechTourism a společností Sodexho iniciovaly společný projekt „dovolenkových voucherů“ poskytovaných zaměstnavateli zaměstnancům na podobném principu jako známé jídelní kupony (stravenky). V současné době se řeší legislativa, aby náklady s tím spojené mohly pro zaměstnavatele být odečitatelnou daňovou položkou. Další výrazně perspektivní oblastí je turistika, jejíž účastníci používají malých, zpravidla vlastních letadel. Česko je velice dobře vybaveno infrastrukturou řady desítek vhodných letišť s travnatými nebo zpevněnými přistávacími plochami. Takovýto letecký turista bývá velice bonitní a má motiv navštívit mnoho míst.

O kratičké vyjádření jsem v průběhu konference požádal i Janu Vyhnanovskou ze Svazku obcí mikroregionu Bratronicko.
Převážná část mikroregionu Bratronicko se rozkládá v kladenském okrese. Sdružuje se zde celkem 12 obcí: Běleč, Braškov, Bratronice, Doksy, Družec, Horní Bezděkov, Chyňava, Kyšice, Lhota, Pletený Újezd, Velká Dobrá, Žilina a město Unhošť. Několik obcí Svazku se nachází v chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko, a proto je náš region často nazýván „branou do křivoklátských lesů“. Konference o cestovním ruchu v Táboře se naši zástupci účastní již třetím rokem a považujeme ji za velmi přínosnou. Z vlastní praxe máme mnoho zkušeností. Na této platformě je můžeme porovnat s teorií a zkušenostmi kolegů z jiných částí republiky i ze zahraničí. Je zřejmé, že stále větší počet zastupitelů, podnikatelů i občanů začíná chápat, že řešení mnoha problematik má nadobecní charakter. Že předpoklad jejich úspěšného zvládání je ve vzájemné komunikaci a schopnosti sdružovat síly i prostředky.





www.bratronicko.cz



www.kcr.zf.jcu.cz



www.czechtourism.cz

Archiv vydání

2020 2019 2018 2017 2016 2015 2014 2013 2012 2011 2010 2009 2008 2007 2006 2005 2004 2003 2002 2001