Menu

Slavnosti svobody 3. – 6. května v Plzni

05. 04. 2018

Plzeň od čtvrtka 3. do neděle 6. května zaplní velkolepé Slavnosti svobody 2018. Nenechte si ujít unikátní příležitost vydat se v čase zpět do května 1945 a znovu se nadechnout povznášející atmosféry plné naděje, kterou do osvobozené Plzně, jako jediného velkého českého města, přivezla spojenecká vojska v čele s 3. americkou armádou generála George Pattona! Čtyřdenní program je nabitý tradičními akcemi i atraktivními novinkami pro návštěvníky všech generací. Připravena jsou setkání s veterány, Convoy of Liberty, vojenské dobové kempy, vzpomínkové akty, tematické výstavya řada koncertů. 
Vzhledem k historickým okolnostem jsou plzeňské Slavnosti svobody vskutku nezapomenutelnou událostí, jedinečnou v rámci celé České republiky. Na zahajovacím koncertě zahraje proslulý The Count Basie Orchestra z USA, držitel 18 cen Grammy, a oslavy vyvrcholívzpomínkovým setkáním u památníku Díky, Ameriko!K nejvzácnejším hostům patří američtí a belgičtí veteráni, kteří v roce 1945 přinesli Plzni svobodu,vnuk generála Pattona George Patton Waters a další osobnosti. Mimořádným zážitkem bude jízda vojenských historických vozidel s více než 200 kusy techniky Convoy of Liberty v sobotu 5. května. Konvoj přeletem doprovodí současné vojenské letouny a nejslavnější a nejlepší stíhací letadlo britského královského letectva za druhé světové války Spitfire.
Autentický tábor 16. obrněné divize a Československé samostatné obrněné brigády se usídlí v parku za obchodním centrem Plaza. K vidění tady bude i polní letiště s dvoumístným průzkumným letadlem Piper L4H a poprvé také tábor RAF britského královského letectva. Královské letectvo a navíc ženské pomocné letecké sbory (WAAF) připomene i kemp v prostoru U Zvonu, Camp Raiders s expozicí americké pěchoty bude mít své stanoviště před kulturním domem Peklo. Poválečnou euforii navodí rozmanitá hudební vystoupení, výstavy, pietní akty či dobové módní přehlídky. Připraveny jsou koncerty kapel Jelen, Mydy Rabycad, znít bude swing a jazz v podání orchestrů Pilsner Jazz Band, Big Band Klatovy nebo Hradecký Big Band. Součástí atraktivního doprovodného programu jsou například prohlídky bytových interiérů navržených světoznámým architektem Adolfem Loosem, Den otevřených dveří Českého rozhlasu, DEPO Street Food Market v DEPO2015 a mnoho dalšího.
Připravila Michaela Rozšafná.

www.slavnostisvobody.cz
www.visitplzen.euSouvisející články


Z domova

Zahájení turistické sezóny na zámku v Novém Městě nad Metují

Zámek poprvé otevře své brány pro veřejnost o velikonočních svátcích. Otevřeno bude od pátku 30. března do pondělí 2. dubna od 10 do...

15. 03. 2018

číst dál


Mice Z domova

Historický víkend a Mezinárodní folklorní festival v Plzni

Plzeň od 8. do 10. června zaplní Historický víkend a od 6. do 10. června roztančí a rozezpívá Mezinárodní folklorní festival CIOFF.

29. 05. 2018

číst dál


Nepřehlédněte


Gastro

Nejlepší plzeňská restaurace je v Obecním domě

FRENCH - REST, provozovatel Francouzské restaurace a Plzeňské restaurace, Amerického baru a Café epopej v Obecním domě v Praze, nabízí špičkové cateringové služby.

08. 08. 2017

číst dál


Z domova

V Bechyni je rozhodně nejlíp

Na Bechyni jsem stále vzpomínal, protože se mi tady líbilo, žila tu moje maminka a příbuzenstvo. Jezdit zpátky jsem ale mohl teprve poté, co jsem získal švýcarské...

04. 08. 2017

číst dál


Restaurace Novoměstský pivovar