Menu

Září v Bystřici nad Perštejnem

30. 08. 2017

Bystřice nad Pernštejnem a okolí je stvořeno pro lidi vyhledávající samotu a klid. Síť turistických tras vás provede mezi pastvinami, loukami plných bylin a regionálních farem. Na své si rozhodně přijdou i milovníci regionální gastronomie. Jako v románu se budete cítit při návštěvě zřícenin v okolí Bystřice. Přímo v Bystřici pak zejména rodiny s dětmi ocení ekologické vzdělávací středisko Eden s malou zoo domácích zvířat, ukázkami řemesel a pravidelnými gastroakcemi.

8. – 10. 9. 2017 Výstava drobného zvířectva
Od 8. do 10. září 2017 se v prostorách areálu VOŠ a SOŠ zemědělsko-technické uskuteční výstava králíků, drůbeže a holubů. V průběhu výstavy je zajištěno občerstvení a bohatá tombola. Pátek 12:00 – 18:00, sobota 8:00 – 18:00, neděle 8:00 – 14:00 hodin.

12. 9. 2017 –  Opera Divas: Divy lásky a hudby
Od 19hodin přijměte pozvání na koncert prvního dámského operetního tria  v Čechách v podání: ANDREA KALIVODOVÁ, TEREZA MÁTLOVÁ a PAVLÍNA SENIČ. Klavírní doprovod: Ladislava Vondráčková.

16. 9. 2017 – Hry bez hranic
Mikroregion Bystřicko ve spolupráci s obcí Dolní Rožínka vás do 13 hodin zvou na čtvrtý ročník místních HER BEZ HRANIC. Sportovního zápolení se zúčastní týmy z Bystřice, Dolní Rožínky, Rožné, Štěpánova, Víru, Dalečína, Rozsoch, Strážku, Věžné a Zvole.

21. 9. 2017 – Přednáška Cesta po Nepálu
Zajímavou přednášku Cesta po Nepálu přednese pro frekventanty Bystřické univerzity třetího věku Ing. Ferdinand Šmikmátor. Akce proběhne začínající od 13:30 v zasedací místnosti Městského úřadu Bystřice nad Pernštejnem.

23. 9. 2017 – Kinokavárna netradičně – Prokletí
Nezávislý film Prokletí natočila oblíbená skupina historického šermu, Rytíři Země zubra. Spatřit jej můžete při promítání od 19 hodin v kulturním domě v Bystřici n. P.

30. 9. – 1. 10. 2017 – Slavnosti brambor v EDENU
Přijeďte do zábavního a poznávacího parku v Bystřici nad Pernštejnem na tradiční Slavnosti brambor, které se konají o víkendu 30. 9. a 1. 10. 2017. Ochutnejte nejenom bramborové delikatesy nebo bramborové pivo z minipivovaru Eden, zajezděte si na koni či v traktoru, shlédněte soutěž jedlíků či kuchařskou show nebo se zúčastněte s dětmi bramborové olympiády. Na Slavnostech brambor bude také zahájen letošní prodej brambor Farmy Eden. Brambory můžete zakoupit v balení 5 a 25 kg v sobotu i neděli od 9:30 do 18 hodin.

www.centrumeden.cz

Tip na výlet na tento měsíc: Via Ferraty ve Víru
Via Ferraty ve Víru vznikly v roce 2015 díky podpoře města Bystřice nad Pernštejnem a obce Vír. Zhotovitelem a správcem zajištěných cest je Ledová stěna Vír, z.s.. Vznikly tak dvě zajištěné cesty obtížnosti B – C nabízející překrásné výhledy do údolí řeky Svratky a na hráz VD Vír I. Ve Víru si tak můžete vyzkoušet další formu horolezectví přinášející spíše než lezecký zážitek „zážitkové lezení“ pro celou rodinu. Pohyb na zajištěných cestách ve Víru je na vlastní nebezpečí a jen s patřičnou výbavou - minimálně ferratový set a přilba.

Ferrata na Velké věži
K nástupu do první ferraty ve Víru Vás zavedou kamenné schody vinoucí se svahem od chaty Krabička k východní stěně Velké věže. Jistící lano vede po celou dobu po levé ruce a stoupá nejdříve východní a dále severní stěnou k vrcholu Velké věže. Přivádí návštěvníky na pět metrů dlouhý lanový most. Dalším strmým výšvihem pokračujeme na vyhlídku, kde je jistící lano přerušeno. Dále pokračuje po asi pěti metrech na hřeben Blueberry, kde v místě přechodu skalnatého hřebene ve svah ferrata končí.

Via Ferrata na Jezerní stěně
Druhá Vírská ferrata začíná v zatáčce pod hrází VD Vír I. Nástupový žebřík v severozápadní stěně nelze přehlédnout a jistící lano opět vede celou ferratou po levé ruce. Cestou vzhůru se za zády odkrývají krásné výhledy na hráz VD Vír I, které přímo vybízejí k zastavení. Asi v polovině se ferrata láme do jihozápadní stěny a pokračuje k vrcholu, odkud je výhled na hráz opravdu exkluzivní. Od zakončení jistícího lana cesta dále pokračuje svahem na hranici lesa. Odtud lze po pěšině sestoupit zpět na silnici mezi parkoviště a nástup do ferraty, nebo pokračovat do kopce na vyhlídku Klubačici a dále do Víru.
Připravil Hynek Jurman.

http://info.bystricenp.cz/…raty-ve-vire                                                                                                   

Czech specials