Menu

Táborská setkání 2017

20. 09. 2017

Letošní festival proběhl v aprílovém počasí – paprsky slunce se střídaly s dešťovými přeháňkami a chladem, ale na náladě návštěvníků to neubralo.

V průběhu tří dnů se v historickém centru města zastavilo odhadem kolem 20 tisíc lidí, když vstupenek bylo prodáno bezmála 13 500 kusů za 2,5 milionu korun. Rozdíl připadá na děti do 13 let, které měly vstup zdarma, účastníky průvodů, zahraniční delegace, rezidenty, účinkující a pořadatele. Z celkového počtu prodaných vstupenek činí 72 % předprodej, což svědčí o tom, že prodej v den konání festivalu byl významně ovlivněn aktuální nepříznivou předpovědí počasí.  Ve srovnání s rokem 2016 jde o mírný pokles o půldruhého tisíce návštěvníků. Nicméně Žižkovo náměstí se zaplnilo tisíci lidmi zejména při hudebních produkcích kapely MIG21, kapely bratří Ebenů a koncertu Lenky Dusilové. Velký zájem zaznamenaly tradiční historické průvody městem, jak večerní pochodňový v pátek tak sobotní kostýmovaný. Přivítali jsme přes 250 zahraničních návštěvníků, tradičně velké výpravy přijely z partnerských měst Kostnice, Škofja Loka a Nové Zámky. Jako každoročně byl v obležení Dětský ráj v Holečkových sadech, kde se po celý den tvořilo v dílničkách, bavilo na starodávných houpačkách a kolotoči, žaslo na divadelních představeních. Letošní ohňostroj vypálený nad Jordánem v sobotním večeru byl jedním z nejkrásnějších za poslední roky. Vydařený byl staročeský jarmark na Náměstí Mikoláše z Husi, jehož půvabný sortiment stánků doplňovaly tematicky zvolené hudební produkce. Přehlídka historických aktivit uchopila téma středověkého města, a to husitským chorálem, pochodňovým průvodem, turnajem na koních, žebráckou uličkou za kostelem, ohňovými show a dalšími tradičními akcemi. Pohodová slunečná neděle, už bez vstupného, přilákala do centra další návštěvníky, pro které byly lákadlem zejména koncerty na Žižkově náměstí. Hudební odpoledne začalo Novosvětskou Antonína Dvořáka ve výtečném podání komorního orchestru Bolech. Otevřené památky v rámci Dnů evropského kulturního dědictví navštívilo víc než tisíc zájemců. Nejvíc lidí přišlo do farní zahrady, zpřístupněné jen výjimečně, a do prostor Táborského pokladu. Jejich vysoká návštěvnost zejména mezi koncerty probíhajícími na náměstí potvrdila správnost konceptu kombinace hudby a otevřených dveří památek. Věřím, že Táborská setkání 2017 dostála svému mottu „setkávat se“ a navzdory počasí přinesla všem návštěvníkům krásné zážitky.
Děkujeme partnerům festivalu, zejména společnosti BRISK Tábor, a.s., i věrným návštěvníkům a těšíme se na další, 27., ročník v roce 2018, který se bude konat od pátku 14. do neděle 16. září 2018.
Milena Soukupová

www.taborcz.eu


Czech specials