Menu

Strom Manolo Blahníka v Botanické zahradě hl. m. Prahy

13. 08. 2017

Botanická zahrada hl. m. Prahy je partnerem Pop Up Academy a exkluzivní výstavy Manolo Blahníka v Muzeu Kampa v Praze nazvané The Art of Shoes. Tento světově uznávaný designér vysadil 11. srpna 2017 v trojské Botanické zahradě hl. m. Prahy svůj strom. Stal se 76. osobností, která v rámci projektu Kořeny osobností zanechala odkaz dalším generacím připomínající jedinečný talent a vazbu na Česko.

Španělský módní guru, který se proslavil vlastní značkou luxusní obuvi, má své kořeny v Praze, odkud je jeho otec, který emigroval z Československa před nacistickou okupací. Manolo Blahník se tak narodil ve slunném Santa Cruz de la Palma na Kanárských ostrovech. Za svou dosavadní 45 let trvající kariéru se stal módní ikonou díky spolupráci s celebritami módního světa a hvězdami stříbrného plátna. Jeho „manolky“, nádherné, luxusní boty na štíhlém podpatku, zná snad každá žena se zájmem o módu. Nyní žije a tvoří ve Velké Británii, na Česko však nedá dopustit.
„Miluji českou kulturu a je pro mě splněným snem vrátit se do země, jíž jsem součástí. Návrat pro mě představuje jakousi osobní cestu, během které poznávám své kořeny a zároveň dostávám šanci zasadit je zpět do české země ve formě mého oblíbeného stromu. Ten bych chtěl věnovat svému otci. Těším se, až bude vzkvétat a růst,“ říká Manolo Blahník. Strom, který si zvolil, má pro něj zvláštní význam. Je jím třešeň Prunus  ‚Okame‘, dřevina vzrůstem spíš nenápadná, dorůstající maximálně šesti metrů, avšak z jara okouzlující díky neonově jasným, sytě růžovým květům. Její jméno Okame pochází z japonštiny a odkazuje na bohyni veselí, často zobrazovanou v japonském umění. Tento strom, který je oblíbený zejména v Číně, na Tchaj-wanu a v Japonsku, nejednou inspiroval génia Manola Blahníka v jeho práci. Naposledy, když dal vzniknout exkluzivním saténovým kozačkám osázeným fuchsiovými bambulkami a křišťály Preciosa, vytvořeným pro výstavu The Art of Shoes, která probíhá v Museu Kampa.
„Nesmírně nás těší, že v rámci spolupráce Botanické zahrady hl. m. Prahy s výstavou The Art of Shoes v Muzeu Kampa a Pop Up Academy přijal pan Blahník naše pozvání a připojil se k unikátnímu projektu, který bude po následující desetiletí připomínat nejen poklady rostlinné říše, ale i významné osobnosti současnosti,“ uvedl Bohumil Černý, pověřený řízením Botanické zahrady hl. m. Prahy. Manolo Blahník bude v rámci projektu Kořeny osobností v té nejlepší společnosti. Zařadil se po boku např. prezidenta Václava Havla, Jeho Svatosti dalajlamy, bývalé ministryně zahraničních věcí USA Madeleine Albrightové, českého oscarového režiséra Miloše Formana, dirigenta Jiřího Bělohlávka, naší nejúspěšnější olympioničky Věry Čáslavské, fotbalistů Pavla Nedvěda a Josefa Masopusta, hrdinů dětského světa Spejbla s Hurvínkem a mnoha dalších, kteří mají v trojské botanické zahradě také svůj strom. Projekt Kořeny osobností zahájený roku 2009 nemá obdoby. Jeho cílem je upoutat zájem veřejnosti k přírodnímu bohatství, jímž Botanická zahrada hl. m. Prahy disponuje. Projekt spojuje významné české i světově osobnosti se vzácnými a ohroženými rostlinnými druhy. Postupně̌ tak přibude až půdruhého sta botanických exemplářů, které se ve volné přírodě již téměř nevyskytují či stojí před vymizením. Spojení rostlin, keřů a stromů s význačnými představiteli českého a světového kulturního, sportovního, vědeckého či politického života se tak stalo krásnou tradicí, která uchovává drahocenný přírodní i společenský odkaz 21. století.

www.botanicka.cz
www.spainart.eu
 www.popupacademy.cz

Czech specials