Menu

Frenštátské slavnosti obohatil soubor z Tchaj-wanu

04. 09. 2017

Barvité kroje, hudba, úsměvy tanečníků. Tak to byl 18. ročník folklorního festivalu Frenštátské slavnosti. Ten byl zahájen v pátek 25. srpna na frenštátské radnici, kde byli starostkou města Zdeňkou Leščišinovou přijati jubilanti- zasloužilí folkloristé a muzikanti, kteří podle slov ředitelky festivalu Jany Šamánkové patřili a i nadále patří mezi „tahouny“ folklorního života na Valašsku. Poděkování patřilo etnografce Věře Kovářů, Ireně Martínkové, která vychovává na Vsetíně mladé zpěváky, muzikantům Jaromíru Štruncovi, Vojtěchu Střížovi, Petru Michnovi, choreografce Heleně Dobrovolné, zakladateli ValFoS ČR Petru Dobrovolnému a řediteli jednomu z mnoha folklorních festivalů v ČR Petru Stanovskému.

Na frenštátském náměstí byl slavnostně zahájen 18. ročník festivalu. „Ten nám každý rok přináší nejen nádherné zážitky, ale pomáhá nám také pochopit naší identitu,“ řekla při zahájení festivalu starostka města Zdeňka Leščišinová. Poté již podium patřilo pořadu Naši jubilanti, ve kterém se předvedly soubory Javorník a Javorníček, místní Sedmikvítek a laureátky festivalu Strážnice 2017-Kristýna, Tereza a Ivana Kašparovy ze Vsetína.
Sobotní dopoledne otevřel na frenštátském náměstí jarmark lidových řemesel. V obřadní síni proběhlo přijetí zástupců souborů, osobností zaštiťujících festival a dalších hostů. „ Jsem rád, že Frenštát pod Radhoštěm prostřednictvím dvou významných folklorních festivalů udržuje lidové tradice zdejšího kraje a poukazuje na jedinečnou lidovou slovesnost národopisných oblastí Valašska a Lašska a za kraj mohu dnes přislíbit, že naše podpora bude i nadále trvat,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Lukáš Curylo, který nad festivalem převzal záštitu. Ředitelka festivalu Jana Šamánková zahájila Frenštátské slavnosti a představila soubory: „ Snažili jsme se připravit program co nejpestřejší a vybírali jsme ty nejlepší dětské soubory, které uspěly v regionálních soutěžních kolech.“ Slavnosti pokračovaly na náměstí programem, ve kterém se představily mažoretky, herci ostravské činohry a dětské soubory. O tom, že je folklor opravdu baví, přesvědčily návštěvníky děti ze souborů Malá Jasénka, Kyjovjánek, Malý Sedmikvítek, Slezanek i Malý Troják. Jana Šamánková představila další komponovaný pořad Rok na Valašsku, ve kterém zatančili a zahráli dospělí tanečníci a muzikanti ze Sedmikvítku, Javořiny a Radhoště z Trojanovic. V pořadu Z jiných regionů vystoupily soubory Růže z Českého Krumlova a Handrlák z Kunovic. Vrcholem programu bylo odpolední vystoupení zahraničního soubor Chiu Haisa z Tchaj-wanu v pořadu Z krajin za obzorem. „Největším lákadlem festivalu byl právě tchajwanský soubor,“ přiblížila exotické vystoupení Zita Kučová: „soubor má hudební a taneční složku. Muzika vystoupila ve složení: čtyři tradiční bubny, 2 smyčcové nástroje a jedna bambusová flétna a domorodý bambusový buben. Diváci byli nadšeni z pestrosti kostýmů, procítěnosti, temperamentu a rozzářených úsměvů tanečníků.“ 
Připravila Romana Stejskalová, foto Jan Novotný.

www.kulturafrenstat.cz

Archiv
for kids