Menu

Devátý ročník soutěže EDEN zná své finalisty

02. 10. 2017

Prestižní soutěž Evropské komise o excelentní turistickou destinaci EDEN vstupuje do finále. Ústředním tématem letošního ročníku je kulturní turismus. Finalisty letošního titulu EDEN jsou destinace Východní Morava, Orlické hory a Podorlicko, Broumovsko, Český ráj a Středočeský kraj.

Při výběru finalistů byla hodnocena především kvalita dostupných služeb, partnerství mezi subjekty participujícími na rozvoji cestovního ruchu v destinaci, ale také udržitelnost rozvoje cestovního ruchu, a to jak ve smyslu finanční udržitelnosti, tak ve smyslu zachování kulturních a přírodních hodnot a šetrného přístupu k životnímu prostředí. Všem finalistům z našich regionů gratuluji,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.
Porota agentury CzechTourism hodnotila všechny přijaté přihlášky. Vybranou finálovou pětici destinací bude hodnotit komise složená ze zástupců Ministerstva pro místní rozvoj, agentury CzechTourism, Asociace Muzeí a galerií a Národního památkového ústavu přímo „v terénu.“ Porotci navštíví jednotlivé destinace, kde se setkají s destinačními manažery a dalšími subjekty působícími v cestovním ruchu. Vítěz soutěže bude oficiálně vyhlášen 15. listopadu na slavnostním večeru v Táboře při příležitosti konání konference Fórum cestovního ruchu.
Destinace Východní Morava soutěží s projektem „Poutní stezky Východní Moravy“, Orlické hory a Podorlicko s projektem „Zámky na Orlici – Česká Loira“, Broumovsko s „Broumovsko – kraj pískovcových skal a barokních památek“, Český ráj s projektem „Metalové sympozium a Metalová cesta Mladou Boleslaví“ a za Středočeský kraj se do soutěže přihlásil zámek Loučeň s projektem „Loučeň, zámek, kde to žije“.
EDEN (European Destinations of ExcelleNce) je projekt Evropské komise, jehož hlavním cílem je podpora udržitelného cestovního ruchu ve státech Evropské unie. Hlavní náplní projektu je soutěž o excelentní destinaci cestovního ruchu, která probíhá v participujících státech každoročně již od roku 2007. Soutěž cílí především na méně známé evropské regiony. Česká republika se projektu účastní od roku 2009 a národním koordinátorem je agentura CzechTourism.
Martina Fišerová

www.czechtourism.cz

 

Czech specials