Menu

Adriana Krnáčová vysadila svůj strom

19. 09. 2017

Jako první pražská primátorka vysadila v rámci projektu Kořeny osobností Adriana Krnáčová 15. září 2017 svůj strom v Botanické zahradě hl. m. Prahy.

Vedle významných osobností ze světa umění, sportu, vědy a kultury se stali v uplynulých letech součástí unikátního projektu Kořeny osobností v trojské botanické zahradě primátoři hl. m. Prahy. Adriana Krnáčová se tak stala 77. osobností, jež v Botanické zahradě hl. m. Prahy zasadila svůj strom.
„Je to pro mě velká pocta, protože je to krásný projekt, v rámci kterého tu svůj strom zasadili třeba Václav Havel, sir Nicholas Winton, Věra Čáslavská, ale i mnoho dalších osobností, které velice respektuji a uznávám.  Botanická zahrada v pražské Troji je navíc úžasné místo, na které můžeme být právem pyšní,“ řekla pražská primátorka Adriana Krnáčová.
Adriana Krnáčová je pražskou primátorkou od listopadu 2014. V minulosti zastávala funkci náměstkyně ministra vnitra České republiky a v letech  2001–2007 post výkonné ředitelky české pobočky Transparency International.
„Od začátku projektu jsme usilovali o to, aby se jeho součástí stali také primátoři hlavního města, kteří se zasloužili o rozvoj Prahy jako celku, tak také o růst naší botanické zahrady. Jsme rádi, že naše snaha byla korunována úspěchem a paní Adriana Krnáčová se stává již čtvrtou pražskou primátorkou, která zde vysadila svůj strom,“ řekl Bohumil Černý, pověřený řízením Botanické zahrady hl. m. Prahy.
Dřevinou, kterou Adriana Krnáčová v Botanické zahradě hl. m. Prahy vysadila, je ambroň západní, Liquidambar styraciflua ‘Silver King’, jež upoutá především svými panašovanými listy. Ty jsou oproti jiným panašovaným kultivarům větší a mají nápadnou bílou kresbu po obvodu. Velmi pěkně působí na listu přechody mezi tmavě zelenou, hráškově zelenou až bílou barvou. Panašování je po celou vegetační dobu stabilní. Teprve s podzimním chladem se zelený střed listu mění až do temně karmínových barev, avšak často se zachovalým bílým lemem. Ambroň patří mezi exotické dřeviny. V případě tohoto kultivaru to platí dvojnásob. Strom byl vysazen v severní části areálu botanické zahrady, nedaleko expozice Svět sukulentů. Jedná se o relativně malý exemplář. Zahrada jej ve svém zázemí pěstuje a eviduje od roku 1996. Jedná se o roubovanec původem z okrasných školek v holandském Boskoopu. V současnosti měří okolo dvou a půl metrů.
Primátorka hl. m. Prahy Adriana Krnáčová se v rámci projektu Kořeny osobností zařadila mezi dalších 76 jmen, kterým vévodí prezident Václav Havel, bývalá ministryně zahraničních věcí USA Madeleine Albrightová, režisér a držitel Oscara Miloš Forman, nejúspěšnější česká olympionička Věra Čáslavská, světově uznávaný český lékař Bohdan Pomahač či španělský módní návrhář s českými kořeny Manolo Blahník. Projekt Kořeny osobností poutá od roku 2009 jedinečným způsobem zájem široké veřejnosti k přírodnímu bohatství, jímž pražská botanická zahrada disponuje a spojuje významné osobnosti s vzácnými a ohroženými rostlinnými druhy. Postupně by měl projekt představit až 150 významných osobností a stejný počet rostlinných exemplářů, které se ve volné přírodě již téměř nevyskytují či stojí na pokraji vyhynutí.
Připravily Klára Hrdá a Darina Miklovičová.

www.botanicka.cz

 

Czech specials