Menu

22. Karlovarský folklorní festival

04. 09. 2017

Karlovarský folklorní festival, v Karlových Varech již tradiční kulturní událost, se letos koná od úterý 5. září do neděle 10. září. Nabídne divákům širokou škálu pořadů na mnoha scénách nejen v centru Karlových Varů, ale i v dalších městech v regionu. Soubory ze všech koutů světa přitom do největšího tuzemského lázeňského města přiveze již po dvaadvacáté.

Jedna z nejvýznamnějších folklorních akcí v západních Čechách má i letos své místo v kulturním kalendáři Karlovarského kraje. Již od prvopočátků akce v roce 1995 se hlavní festivalové programy konají o prvním víkendu následujícím po začátku školního roku. Během let se však festival rozrostl natolik, že některá vystoupení zahraničních souborů je možné zhlédnout již od úterý 5. září. Až do neděle pak budou diváci moci obdivovat lidové tradice, taneční umění a nádherné kroje na scénách v historickém centru Karlových Varů, ale také v Mariánských a Františkových Lázních, Jáchymově, Ostrově, Lokti a Bečově nad Teplou. 22. ročník Karlovarského folklorního festivalu nabídne pestrou paletu zúčastněných tuzemských i zahraničních souborů. Poprvé se na KFF představí soubor ze souostroví Kapverdy. Mexický folklor už mnoho let oslňuje místní diváky a je vždy zárukou kvality, proto nebude chybět ani folklorní soubor z Mexico City. Bojové tance z blízkého východu předvede turecký soubor z města Bursa. Typické ruské písně zahraje hudební uskupení z Petrohradu. A samozřejmě nesmí chybět oblíbený slovenský folklor, tentokrát v podání FS Kysučan z Čadce.
Ani milovníky tuzemského folkloru letošní ročník nezklame. Mezi zástupci českého folkloru nebude chybět pořadatel Čermenských folklorních slavností, DFS Jitřenka. Z Klatov přijede soubor Šumava a z Jablonce nad Nisou přislíbil svou účast FS Nisanka. Moravský folklor představí soubor Radhošť z Rožnova pod Radhoštěm a Bratříčci z Bojkovic. Samozřejmě nesmí chybět zástupci západočeského folkloru – stálice Stázka z Teplé a Skejušan z Chomutova, kteří mají na Karlovarském folklorním festivalu svou stálou základnu příznivců. V neposlední řadě vystoupí i pořadatel celého festivalu – karlovarský Soubor písní a tanců Dyleň. Vedle dospělé části souboru se na něm představí i nejstarší z dětských složek, DFS Dyleň. Mnozí členové Dyleně se festivalu aktivně věnují již od jeho počátků a jako dobrovolníci zastávají širokou škálu funkcí, od každodenních produkčních úkonů až po nejvyšší organizátorské posty. Za velké podpory městských a krajských institucí, četných sponzorů, přátel a rodin tak zvládají „Dyleňáci“ veškerou organizační práci od vyřizování grantů, až po donášku vod pro účinkující. „Festival je náš každoroční nejdůležitější projekt – upíráme k němu veškeré organizátorské úsilí a samozřejmě se na něj také důkladně připravujeme po umělecké stránce. Mám nesmírnou radost, že tato nenápadná akce, která vznikla v půli devadesátých let, se za 22 let existence rozrostla do události celoregionálního významu,“ říká Lubor Hanka, vedoucí SPaT Dyleň a ředitel Karlovarského folklorního festivalu.
První dny festivalu se diváci mohou těšit na celovečerní koncerty zahraničních souborů, a to především v okolních lázeňských městech. Hlavní část festivalového programu však startuje oficiálním zahájením v pátek 8. září u LH Thermal. Od pátku po celý víkend budou probíhat taneční a hudební vystoupení na všech kolonádách v Karlových Varech, u Hlavní pošty a na prostranstvích před GH Pupp a LH Thermal. Pro ty, co mají rádi trochu uvolněnější zábavu, pořádají organizátoři Folklorpárty v LL Mánes, kde si diváci mohou zazpívat, zatančit a popít se všemi účinkujícími. V sobotu projde městem Slavnostní krojovaný průvod, který bude zakončen u LH Thermal. Tam se večer odehraje nejdůležitější pořad celého festivalu – slavnostní Galaprogram. Na něm se představí všechny zúčastněné soubory s tím nejlepším, co ve svém repertoáru mají. V neděli si pak budou diváci moci připít s umělci na Sadové kolonádě a závěrečné rozloučení s týdnem nabitým krásou lidových tradic proběhne v přírodním amfiteátru v Lokti. Od středy 6. září si diváci budou moci rovněž zakoupit drobné suvenýry či občerstvení na Jarmarku lidových řemesel před LH Thermal.
Na festival Vás za pořadatele, Soubor písní a tanců Dyleň, o. s. , zve Lucie J. Lamačová.

Czech specials